Turchia Vatandaşlarına Veya Şirketlerine Ait Yatırımların

accesso

Yabancı portföy yatırımları olan Türk hissedarlara, özellikle de bu yatırımlarını İsviçre'de tutanlara, bu yatırımların mülkiyetini bir İsviçre şirketinde tutrrmeni.

Başlıca avantjları nelerdir?

a) İsviçre'de kâr %11,9 ila %14 aralığında vergilendirilir; Türkiye'de ise %25'lik bir kurumlar vergisi veya %40'lık bir bireysel gelir vergisi (marjinal vergi oranı) uygulanır.

b) Genel Raporlama Standardı (CRS) yönetmelikleri gereği Türkiye'ye sağlanması gereken bilgi miktarı azalır.

c) Türkiye ile İsviçre arasında 1 ottobre 2013 tarihinden bu yana yürürlükte olan bir çifte vergi anlaşması vardır.

Türkiye'deki Denetime Tabi Yabancı Şirket (CFC) Mevzuatı ve İsviçre Kurumlar Vergisi

Yukarıda açıklandığı gibi, İsviçre Şirketleri %11,9 ila %14 arası değişen (İsviçre'nin hangi kantonunda bulunduklarına bağlı olarak) kurumlar vergisi oranları ile cazip bir fırsat sunar. Bu da önemli bir avantjdır zira Türkiye'deki CFC kuralları uyarınca yabancı şirketin kurumsal vergisi %10'un üzerinde olduğunda yabancı şubelerin dağıtılmamış geliri ödenememektedir.

Yatırım Yapılan Para Birimindeki Dalgalanmalar

Yatırımlar Türkiye'deki bireysel ve kurumsal vergi mükelleflerinin mülkiyetinde olduğunda, Türk Lirasının büyük para birimleri karşısında dalgalanması vergiye tabi döviz kazançlarını bilirleytek. Türkiye'de, yatırım yapılan para birimindeki dalgalanmalar, reel bir kazanç sağlamasa bile vergilendirilir. İsviçre şirketleri ise reel bir kazanç elde etmedikçe yatırım yaptıkları para birimindeki dalgalanmalardan ötürü vergi ödemez.

İsviçre'de özkaynaklar satılmadıkları ve reel bir kâr sağlamadıkları müddetçe mali tablolara satın alma bedeliyle kaydedilir. 

Stopaj Vergisi

I siti web di Türk sono stati pagati per pagare, il tasso di cambio è stato %15, mentre il numero di telefono è %5, l'ora è stata interrotta.

Türkiye'de gelir vergisine karşılık bir vergi indirimi imkanı sunulur.

Bilgi Alışverişi – İsviçre'deki Portföy Yatırımları

İsviçre ile Türkiye arasında bilgi alışverişi mevzuatı Ocak 2021'de yürürlüğe girmiştir ve 1 Ocak – 31 Aralık 2021 rapor dönemini kapsayan ilk veri alışverişi 2022'de gerçekleşecektir.

Alınıp verilecek bilgiler, İsviçre şirketinin Genel Raporlama Standardı (CRS) sınıfına göre değişecektir. İsviçre Şirketi tarafından sağlanan hizmetlere ve şirketin İsviçre'deki faaliyetlerine bağlı olarak, bu şirketler ve intifa hakkı sahipleri, CRS kuralları kapsamında nispeten şeffaf edili olarak 

Scopri di più

Türk vatandaşlarının ve / veya şirketlerinin portföy yatırımlarını bir İsviçre şirketinde tutmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen İsviçre il sviçre'deki Grottedeki Dixcarya  advisor.switzerland@dixcart.com

Torna all'elenco